Poprzedni temat «» Następny temat
" krzywa smierci "
Autor Wiadomość
ami
[Usunięty]

Wysłany: 2006-05-06, 16:17   " krzywa smierci "

Bardzo prosze o informacje na temat tzw. krzywej śmierci, to prawdopodobnie tylko nazwa potoczna, ale ponieważ uslyszałam ją z ust lekarza weterynarii, bardzo chciałabym wiedzieć co to za analiza, badanie ? Mój koń kolkował i ponieważ po podaniu leków i wlewie ( po 14 godzinach leczenia )objawy kolkowe nie ustepowaly, lekarz podjął decyzje o przewiezieniu konia do kliniki z diagnozą : całkowita atonia jelit.Na miejsu koń miał oznaczony poziom hematokrytu, został po raz kolejny zbadany rektalnie i zdecydowano zaczekać z leczeniem operacyjnym(podłączono mu kroplówki).Po nastepnych kilkudziesieciu godzinach ( 2 doby )wróciła prawidlowa perystaltyka jelit, a po kliku dniach odebralam zdrowego konia z kliniki.Miejscowy lekarz powiedzial, że po podaniu leków i wlewie, powinnam poczekać okolo 2 dni i koniowi " by przeszlo ", a zanim wyjechał powiniem miec oznaczoną krzywą śmierci, stąd moje pytanie czym ta krzywa jest? Czy mozliwe jest leczenie atonii jelit w warunkach stajennych i bez dostepu do laboratorium? Jak moglam czekać 2 dni aż koniowi przejdzie i patrzeć jak się męczy i odwadnia? Ale może sie mylę? Ufam swojemu lekarzowi,ktory przyjeżdża do moich koni ok.90 km,ale opinia miejscowego lekarza nie daje mi spokoju.Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź ! Ami

Galutka 
Debiutant

Wysłany: 2010-03-07, 08:40   

Nie mam pojęcia, czym jest owa krzywa, wiem jednak, że w tym przypadku podjęto jedynie słuszną decyzję. Czekanie mogłoby konia zabić. Podstawowym wskaźnikiem diagnostycznym przy kolkach jest tętno. Jeśli wzrasta powyżej 55/min to koń powinien się znaleźć w klinice najszybciej, jak to możliwe tak, by w każdym momencie można go było położyć na stół.
U dużego konia minimalny wlew płynów to 10 litrów jednorazowo, później zaś nawadnianie powinno być częste i również w niemałych dawkach (labo wlew powtarzamy co parę godzin, albo wręcz lejemy w konia stale na mniejszym przepływie tak, by kolejne 10 litrów dostał w ciągu 4-6 godzin w zależności od stanu konia. Skręt nie zawsze jest macalny w badaniu rektalnym, czasem da się go zobaczyć dopiero po otwarciu konia, dlatego tętno jest tak ważnym wskaźnikiem. Pamiętajmy, że jeśli w leczeniu został zastosowany buscopan, tętno jest niemiarodajne przez kolejne 1,5h, dlatego zmierzmy je przed jego podaniem, a później dopiero po upływie odpowiedniego czasu.
Wniosek: w klinice na pewno konia nadal nawadniano, dostawał odpowiednie leki, zaś czekając w domu "aż mu przejdzie" doczekalibyśmy się odwodnienia i fatalnych jego skutków.

Odpowiedz do tematu