Poprzedni temat «» Następny temat
Chów bezstajenny - dobry dla zdrowia?
Autor Wiadomość
madzien86 
Debiutant

Wysłany: 2011-11-30, 08:49   Chów bezstajenny - dobry dla zdrowia?

Mam pytanie odnoście chowu bezstajennego: Jeżeli koń stoi w boksie w obecnym okresie od 16 do godzin porannych, a resztę spędza na padoku, to czy gdyby zmienić mu warunki na spędzanie czasu 24h non stop na dworze, to czy zdążył by się przyzwyczaić do takich warunków czy jest już trochę późno? Dodam, że w stajni, w której stoi, kiedy są zamknięte drzwi, przy minusowych temperaturach jest nawet w środku do 8 stopni na plusie.
Interesuje mnie opinia weterynarzy lub ludzi z wiedzą weterynaryjną, co sądzą na ten temat.

magija21 
Debiutant

Wysłany: 2012-04-29, 15:06   

Weterynarzem nie jestem, natomiast styczność z końmi mam od najmłodszych lat. W jednej ze stajni, w której jeżdżę konie chowane są bezstajennie. Przyzwyczajenie konia do takiego chowu jest jak najbardziej możliwe, trzeba to robić stopniowo. Najpierw zostawiaj konia na cały dzień na pastwisku, do stajni zabieraj go tylko na noc. Najszybciej do nowych warunków adaptują się zazwyczaj młode konie

Ważne jest, by w gorące dni zapewnić zwierzęciu zacienione miejsce (drzewa, wiata), a w bardzo duże mrozy- derkę i wiatę (by mógł się schować przed wiatrem/deszczem/intensywnymi opadami śniegu).
Konie same regulują sobie temperaturę ciała. Zimą dostają grubej sierści, by móc ją "nastroszać" i tym samym utrzymać ciepło. Latem natomiast tarzają się w piasku, chętnie wchodzą do wody (mały staw na pastwisku to super sprawa :wink: ), by się ochłodzić.

Chów bezstajenny jest wg mnie najlepszym rozwiązaniem, ale tylko wtedy, kiedy spełnionych jest kilka bardzo ważnych warunków. Tak jak już wspomniałam, koń powinien na pastwisku mieć miejsce, do którego schowa się unikając deszczu/gorąca- wiata osłonięta z 3ch stron, wyścielona słomą. Pastwisko musi być solidnie ogrodzone, trzeba często sprawdzać czy nie ma jakiejś "luki". Jedna z najważniejszych rzeczy- woda i jedzenie. Zimą trzeba zwracać uwagę, by woda w poidłach nie była zamarznięta, a latem by była świeża i czysta. Co do jedzenia- tu zależy wszystko od pory roku i od konia. Latem wystarcza im to, co jest na pastwisku, zimą natomiast trzeba karmić normalnie (siano i pasza treściwa)- z racji braku trawy.

Koń musi mieć też towarzystwo, choćby w postaci jednego konia. Musisz też często sprawdzać kopyta, dokładnie oglądać konia by ocenić czy nie doznał jakiś urazów.

Ps. widzę, że post z 2011 roku, jednak może komuś się przyda.

Odpowiedz do tematu