Poprzedni temat «» Następny temat
I rok - co?jak?kiedy?
Autor Wiadomość
Kiwi 
Multichampion
EwrybadyŚwizduGwizdu

Wysłany: 2006-09-21, 16:38   I rok - co?jak?kiedy?

Z racji tego, ze dużo osóby ciągle poszukuje informacji o ksiązkach..powtarzam mój post o ksiązkach... i proponuję by wszyscy zainteresowani pierwszym rokiem, własnie tutaj czerpali informacje o nim. Przynajmniej będzie jakiś porządek, dla wszystkich tych, którzy nie moga się połapać w naszych -nie zawsze stricte oddajacych "temat" postach...

A teraz tak, zacznę od książek:
mała uwaga>nie wiem co z tym planem-czy jest ten "new" czy ten "tradycyjny"....tak więc kiszka<
1.Biofizyka:
Przestalski- podrecznik, skrypt do ćwiczeń-Kubica i ktoś jescze, najlepiej skserować sobie poszczególne ćwiczenia ze skryptu-nie ma sensu kupować.
przydatny też bedzie do egzaminu jakis podręcznik do Fizyki, ale Przestalski mi wystarczył w zupelnosci.Poza tym warto chodzić na wykłady dr Kubicy- sa naprawde interesujące i można ponownie pokochać fizykę dzięki nim.

2.Chemia:
przede wszystkim notatki i ksera z wykładów. Materiały dostepne sa w sekretariacie "na chemii". Z podręczników... wystarczy jakiś podręcznik do Chemii Organicznej, no i do I koła -dobre repetytorium z chemii z liceum.

3.Histologia:
podręcznik- Rózowa Biblia, czyli "Histologia" J.Kuryszko i J.Zarzycki. Wyryć na pamięć. :mrgreen: Oprócz tego "Embriologia" Bielańska-Osuchowska- też nalezy dobrze się zaprzyjażnic z ta ksiązka, dodatkowo pomocny może być Bartel "Embriologia" - mi się przydał, przynajmniej mozna coś zrozumiec z tego embriologicznego bełkotu :mrgreen:
-jak ktos ma problem z łaciną to pomocny będzie skrypt do ćwiczen z histologii-wszystkie nazwy będa tam wypisane po łacinie -ale nie wiele osób z niego chyba korzystało. :mrgreen:

4.Anatomia:
podręcznik to przede wszystkim "Anatomia zwierząt" Krysiaka, pozniejsze tomy(2,3)-Krysiak, Kobryń, Kobryńczuk.
z dodatkowych: Akajewski, i jeszcze jeden z "Osteologii" ale nie pamietam autora nistety... :sad:
dodatkowo Atlas Anatomii Zwierząt-Peter Popesko. Ale od razu mówię ze jest nie do zdobycia po cenie niższej niż 800zł. Jak znajdziecie niżej to juz okazja. Atlas mieć warto zarówno dla celów naukowych jak i jest to swego rodzaju "biały kruk". :mrgreen: (ja mam np. po hiszpańsku-łacina) :lol:
Atlas Anatomii Psa i Kota równiez polecam. Ale również cięzko go znależc. Przeważnie krązy gdzies na płytkach CD. Warto taką zdobyć - bo Atlas jest moim zdaniem świetnie zrobiony- sa rysunki oraz zdjęcia preaparatów-przydatne bardzo zwłaszcza przy kończynach. :mrgreen:
oprócz tego dobra pamięc się przyda z prosektorium i dobre oko obserwatora preparatów.

5.Łacina
ci co mieli w liceum i mają na swiadectwie ocenę - moga sobie podarowac chodzenie na ten piekny powracający do łask język. Będą zwolnieni prawdopodobnie.
Ale ci co będa poznawac tajniki Języka języków bedzie obowiązywał podrecznik prawdopodobnie "Lingua LAtina pro usu medico". Nie radze kupować, skserowanie wychodzi taniej.

To tyle jeśli chodzi o podręczniki.
Teraz "przybory szkolne".

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w fartuchy. Radze przynajmniej zakupić dwa- kupić albo gdzieś zdobyć w szpitalu, czy gdzieś.Wazne zeby mieć. Dwa z racji tego, zeby jeden mieć na prosektorium a drugi na histologię,chemię. Początkowo mozną miec jeden, ale jak zacznie się prosektrorium "miękkie" to lepiej miec dwa. :mrgreen:
Kiedy skończycie już kosteczki, i będziecie mieli zając się waszymi usztywnionymi namoczonymi czworonogami będzie wam potrzebny : skalpel i penceta.(penseta?nigdy nie wiem :oops: ) Preferowany jest skalpel o trzonku nr 4 (ok.5zł) oraz ostrza nr 23, lub 24 (ok.39gr). Dodatkowo należy zaopatrzyć się w pudło z rękawiczkami. Proponuję takie 100szt.(ok.19zł). Wszystko to możecie zakupic w sklepie z artykułami medycznymi, znanymi pod nazwą "Cezal". Jeden taki sklep miesci sie na placu Legionów, drugi na Sienkiewicza-przy placu Bema. Jest gdzies trzeci-ale nie wiem gdzie. Mozna oczywiscie gdzies indziej :cool:

Aaaa, do Anatomii, a własciwie do Osteologii warto zaopatrzyc się w kości. Krązą ogloszenia sprzedam kości-warto się nimi zainteresowac. Bo są przydatne zwłaszcza w domu/akademiku/stancji. Chyba ze będziecie wolec siedzenie w kanciapie prowadzącego wasze ćwiczenia. Jak kto woli. Oczywiscie można też samemu wypreparowac niektóre kości. Ja np. moją czaszkę swini oraz jej konczyny przednie zdobyłam w sklepie mięsnym. Wygotowałam je, oczysciłam, wygotowałam w proszku lub płatkach mydlanych, wysuszylam , i śa śliczne. :mrgreen:
Do czaszki warto znależc sobie jakis drucik lub patyczek - penetratorek otwórków. Ale to zobaczycie sami podczas nauki "czaszki". :grin:

Kiwi 
Multichampion
EwrybadyŚwizduGwizdu

Wysłany: 2006-09-21, 16:40   

Jak ktoś gdzieś zauwazył post dotyczący niezbędnych informacji dla roku I, to proszę powiedzieć Adminowi, Kulawemu, badz mi :mrgreen: , to go przeniesiemy, żeby jakoś uporządkować to całe kompendium wiedzy.... :cool:

vet05
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-27, 01:05   

najlepsza ksiazka do osteologi to oczywiscie lutnicki,szkoda ze koles nie napisal niczego o miesniach ani o narzadach wewnetrzych bo czyta sie to jak bajke

Kiwi 
Multichampion
EwrybadyŚwizduGwizdu

Wysłany: 2006-09-27, 12:25   

Powtarzam to co pisałam na początku. Wszelkie pytania co do I roku, na temat ksiązek, przedmiotów, i innych, zadawajcie w tym temacie, zeby jakoś uporządkować to wszystko.

Aga(o) Łódź, najlepiej gdybys przybyła na naszą wycieczkę piątkową. Tam wszystkie informacje co do biblioteki i innych niezbędników pierwszorocznych zostąna podane. :grin:

Ale jesli nie możesz, to odpowadam, biblioteka jest zaopatrzona wystarczająco-aczkolwiek należy się pośpieszyć z rejestracją do niej (w pierwszym tygodniu najlepiej, trzeba przyjść z indeksem ,legitką i 10zł,na miejsciu wypełnić formularz rejestracyjny), bo jak wiadomo-liczba ksiązek nie jest nieograniczona.

Książki do najtańszych nie należą.Aczkolwiek ich ceny tez nie sa jakies zastraszająco ogromne(moim zdaniem).
Rózowa Biblia to koszt około 55 zł.
Krysiak i spółka to poszczególny tom ok.65 zł (komplet mozna zakupić na stronie wyd.PWN po dość okazjonalnej cenie-wychodzi około 30zł taniej chyba...)
Lingua Latina -coś mi się kojarzy ze ok.40zł (ale lepiej ją skserowac-wtedy 10zł razem z bindowaniem)
Popesko-to wiadomo cena z dwoma zerami-z minimum 6 na przodzie. :???:
Biofizykę lepiej skserować...ceny nie pamiętam.
BIelańską-Osuchwoską tez skserowac lepiej-bo raz ze ksiązka ta jest nie do zdobycia w księgarniach, a Zarys Organogenezy tejże autorki-jest raczej zbędna.
PRzydatny jest tez Bartel-ale rózwniez można go skserowac, albo pozyczyć od znajomych z med. ;)
I to na razie chyba tyle.... :grin:

Aga Łódź
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-27, 13:20   

Jejuś dzięki za info bardzo! Muszę sobie to wszystko teraz zapisać ładnie:) Będew piatek we Wrocku bo prowadzam sie do Akademika wiec chętnie bym sie dowiedziała co i jak.

Kiwi 
Multichampion
EwrybadyŚwizduGwizdu

Wysłany: 2006-09-27, 13:27   

No to zapraszamy na wycieczkę "Last Minute..." w dziale "imprezy studenckie".
Start godz.15.;)

Aga Łódź
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-27, 13:33   

a co do wycieczki to moge znać szczegóły? :D

Kiwi 
Multichampion
EwrybadyŚwizduGwizdu

Wysłany: 2006-09-27, 13:35   

wejdz na ten temat to wszystkiego się dowiessz. Dział "Imprezy studenckie" temat "Last Minute:wycieczka po Wrocku tropem Kiwi i Kulawego.

Aga Łódź
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-27, 13:36   

tjuż weszłam tylko jakieś opóxnionka mam z netem. Przed wydziałem. Fajnie CIesze sie bo już ise bałam że nie bede miała co robić w piatek przed rozpoczeciem :)

Kiwi 
Multichampion
EwrybadyŚwizduGwizdu

Wysłany: 2006-10-07, 18:03   

Odnośnie WEJSCIÓWKI Z HISTOLOGII :smile:

Z tego co pamiętam (a miałam pierwszy semestr z Mazurkiewicz), to tak owszem, nalezy nauczyc się wszystkiego co jest napisane w Rózowej Bibli.
Kiedy na wejsciówce dostaniecie pytanie "nabłonek jednowarstwowy sześcienny" nalezy wszystko co się o nim wie napisac. Wtedy dostaniecie pkt, jeśli nie napiszecie wszystkiego co było najwazniejsze (w przypadku nabłonków to własciwie kazde słowo jest tam wazne), to dostaniecie 0.5pkt, lub 0-jelsi popelnicie bład merytoryczny, lub też nie napiszecie nic.
O ile sobie przypominam, w mojej grupie kartkówki z nabłonków zaliczyli wszyscy na 1pkt. Dopiero potem zaczęły się schody....

dla poszukiwaczy nazw łacinskich:
epithelium simplex planum -nabł.jednowarst.płaski
epithelium simplex cuboideum - n.j.szescienny
epithelium simplex cylindricum - n.j. walcowaty
:mrgreen:

Kiwi 
Multichampion
EwrybadyŚwizduGwizdu

Wysłany: 2006-10-07, 18:20   

Z racji tego, ze nazwy łacinskie nie sa podane w Pink Bible to wypiszę je, przynajmniej te potrzebne do histologii ogolnej : (cyferki to nr cwiczenia)

2.epithelium simplex planum -nabłonki
epithelium simplex cuboideum -szescienny
epithelium simplex cylindricum -walcowaty
3.epithelium pseudomultistratificatum ciliarum -wielorzedowy
epithelium transitorium s.urothelium -przejsciowy
epithelium multistratificatum planum non cornescens - wielowarstowy nierogowaciejacy
epithelium multistratificatum planum cornescens -wielowarst.rogowaciejacy
4.textus conectivus gelatinosus -tkanki łączne -galaretowata
textus conectivus reticularis -siateczkowata
textus adiposus -tłuszczowa
5.textus conectivus laxus -wiotka
textus conectivus fibrosus compactus irregularis -zbita splotowata
textus conectivus fibrosus compactus regularis tendineus -zbita scięgnista
textus conectivus fibrosus compactus regularis elasticus -zbita spręzysta
6.textus cartilagineus hialinus -chrzestna szklista
textus cartilagineus elasticus -chrzestna sprezysta
textus osseus lamellosus compactus -kostna
8.textus muscularis transversostratus skeleti -miesniowa poprz.prazkowana szkieletowa
textus muscularis transversostratus cordis -miesniowa sercowa
textus muscularis glabber -miesniowa gładka
9. neurocytus sensorius -uklad nerwowy -
gliocytus
neurocytus piramidalis
neurofibrae myolinae
10.krew- to sobie sami przetransponujecie z polskiego na łacinę dodając "-us"
11.aorta elasticus -układ krązenia
arteriae et venae musculares
vasa haemocapilaria
vasa prehaemocapilaria
12.thymus -grasica
bursa Fabricii -torba Fabrycjusza
nodus lymphaticus -węzeł chłonny
lien -sledziona

Uff...tyle jesli chodzi o łacine na histologię w semestrze I.

Kiwi 
Multichampion
EwrybadyŚwizduGwizdu

Wysłany: 2006-10-07, 18:27   

Ach i BARDZO WAZNA RZECZ :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: ACHTUNG!!

Jak oglądacie preparaty na histologii - to przerysowujcie sobie gdzies kształty tego co widzicie na szkiełku. Pomaga przy zaliczeniu preparatów praktycznym . Bo czasem czegoś nie da się odróznić od czegoś zupelnie innego - a np kształt widelczyka (tkanka łaczna zbita nieregularna splotowata) pozwala już ją odróznić.

I ode mnie tego nie wiecie :grin:

Magdzioch 
Bywalec
Magdzioch

Wysłany: 2006-10-07, 20:45   

Kiwiii.... JESTES WIELKA hehe :D Dzieki wielkie, naprawde :) ))))

agacia 
Bywalec

Wysłany: 2006-10-08, 23:45   

Heh,pamietam jak sie Mazurkiewicz nie podobal moj rysunek jelita czczego chyba,bo za bardzo schematycznie go narysowalam i zraziki watrobowe tez sie jej nie podobaly :wink:

Lilith 
Bywalec

Wysłany: 2006-10-09, 11:59   

W niektórych zeszytach było więcej jej rysunków niż naszych własnych :razz:

Odpowiedz do tematu