Poprzedni temat «» Następny temat
Gończy Polski
Autor Wiadomość
Jucha 
Champion
Biegać-Gryźć-Wąchać

Wysłany: 2009-11-29, 21:44   Gończy Polski

No to ja tu dodam coś od siebie:
Gończy Polski to jedna z "prastarych polskich ras", jak zwykli mawiać właściciele
tych pięknych psów. Początkowo nie były uznawane za osobną rasę, choć znacząco różnią się od Ogarów - między innymi mają nieco inne umaszczenie oraz są znacznie mniej masywne. Pies stworzony do polowań - dokładnie do osaczania dzików i innych "grubych zwierzy". Pomaga myśliwemu, odprawiając wokół ofiary taniec i podszczypując ją zewsząd - jeden z naszych krakowskich gończych popędził nawet mieszańca kaukaza - ale to inna historia.
Pomimo, że gończe to psy stworzone do pracy - świetnie nadają się do mieszkania, mają doskonały kontakt z dziećmi - co sprawia mały kłopot, gdyż garną się do każdego małolata, ku przerażeniu rodziców. Często mylone są bowiem z Rottweilerami, Dobermanami, wampirami i innymi krwiożerczymi bestiami gotowymi odgryźć głowy wszystkim w około.
Piesek raczej wymagający pod względem spacerów, wypada mu zapewnić 3 godziny spacerów, w tym jak najwięcej biegania bez smyczy po np. nieużytkach.
Nie demoluje domu, ale jeżeli nie ma nikogo w domu przez 6 godzin to Gończak nie jest odpowiednim wyborem - przynajmniej w okresie szczenięcym należy poświęcać mu sporo uwagi. Bardzo inteligentne psy, choć często lubią "pomyśleć" - sprawdzić zawartość miski i poczekać, a nuż coś dobrego panu ze stołu spadnie...
Nie sprawiają większych problemów wychowawczych, choć w kwestii szkolenia lepiej coś poczytać, by nie popełniać błędów. W niektórych momentach wymaga silnego charakteru i zdecydowania z naszej strony. Suki na początku bardzo żywiołowe, po cieczce bardzo się wyciszają - podczas cieczki należy ograniczyć jedzenie, gdyż suczki lubią w tym okresie przytyć. Jeśli chodzi o karmę, to moja lubiła Royala Maxi 33 (?) oraz Acanę Adult light&Fit.
Pieski bardzo przyjazne, w późniejszym wieku bardzo przytulaśne. Odpowiednia waga to około 25 kilo, wzrost w kłębie 50-55cm. Po przekroczeniu wagi piesek robi się ociężały i nie chce mu się biegać.

Uff, ale zanudziłem :evil: przepraszam Was. A, właśnie: informacje napisane po obserwacji 6 suk. Z pieskami nie mam większych doświadczeń. No, jak ktoś wie więcej to niech uzupełni a ja uciekam, bo mnie czas goni. Pozdrawiam

Jucha 
Champion
Biegać-Gryźć-Wąchać

Wysłany: 2010-04-04, 14:26   

Idąc z duchem czasu ( :mrgreen: ), postanowiłem załączyć kilka zdjęć Juchy.
Czekam na opinie o tej wstrętnej suce :twisted: :mrgreen:
Pozdrawiam, życząc Wesołych Świąt;

PICT4990.JPG
Biegnie, bo jeść dają :)
Plik ściągnięto 462 raz(y) 137,38 KB

PICT4979.JPG
Jucha się myje :)
Plik ściągnięto 472 raz(y) 132,84 KB

PICT4971.JPG
Leży sobie :)
Plik ściągnięto 444 raz(y) 182,34 KB

PICT4973.JPG
Jucha się gapi. Pysk otwarty ze zmęczenia :)
Plik ściągnięto 462 raz(y) 163,92 KB

Odpowiedz do tematu