Poprzedni temat «» Następny temat
Konie fryzyjskie
Autor Wiadomość
Jaro 
Bywalec

Wysłany: 2006-11-08, 17:40   Konie fryzyjskie

Chciałbym nawiązać kontakt z hodowlą koni fryzyjskich. Znacie jakieś? najlepiej na Dolnym Śląsku... :grin:

Te zimnokrwiste konie miały wpływ na obecny wygląd takich ras jak np. shire i niektórych kuców. Mają starożytny rodowód, są silne i bardzo posłuszne. Były krzyżowane z pięknymi końmi rasy andaluzyjskiej, dzięki czemu uszlachetniono je, a były przez wieki najlepszymi, ciężkimi końmi bojowymi w średniowiecznej Europie.
Koń ten pracuje w zaprzęgach, na roli (wbrew pozorom jeszcze w Holandii). Jest dzięki swoim licznym zaletom "wykorzystywany" ( :wink: :grin: ) do udoskonalania innych ras koni. Od nich wywodzi się także rasa oldenburska.

Mimo tego, iż były tak słynne, o mały włos nie wyginęły... :!: :arrow: w roku 1913r. pozostały tylko 3 ogiery rasy fryzów. Uratowała je trudna sytuacja holenderskich rolników, którzy wobec braku środków na paliwo do maszyn oraz samych maszyn (w obliczu II WŚ ), ponownie zainteresowali się tymi końmi i ich siła pociągową... :o :shock: :smile:

Dzisiejsze fryzy są TYLKO KARE ! :lol: :grin: , około 153 cm w kłębie, wykazują dużą świeżość i ochotę do pracy, (czyi tak jak ja...hehe :wink: :razz: ), a łagodnym charakterze. Silnie zbudowane i tanie w utrzymaniu. Piękny ruch (temperament!) daje im wielkie powodzenie w konkurencjach ujeżdżenia.

PS> Pozdro i może ktoś podzieli się spostrzeżeniami co do rasy...? :cool: :smile:

Wampir Basik 
Debiutant

Wysłany: 2008-01-27, 23:38   

Ja się podzielę spostrzeżeniami :)

Otórz są różne opinie na temat Fryzów. Jedni mówią że są to konie zimnokrwiste, a jedni że są to gorącokrwiste piękności. Osobiście uwielbiam te konie już za sam ich wygląd. I błędnie chyba podałaś wzrost - osiągają często ok 165cm :)
Owszem są prawie zawsze kare - ale zdarzają sie też gniade - gdy była kiedyś domieszka innej rasy. Ale obecnie do Księgi Stadnej nie są dopuszczane konie o innym umaszczeniu niż kare. Ich jedynymi dopuszczalnymi odmianami są małe gwiazdki/kwiatki na czole. Używa się ich teraz praktycznie do wszystkiego - i nie wątpie że w Holandii się używa ich w roli :)
Znajomy kiedyś miał fryza ale twierdził że mają niezbyt wygodny chód więc sprzedał. Ja osobiście nie miałam okazji dosiadania tego pięknego konia, ale to zależy od gustu :)

Iskierka8 
Debiutant

Wysłany: 2008-02-17, 10:29   konie fryzyjskie

Jakby ktoś jeszcze kiedyś oglądał ten wątek... zajrzałam i stwierdziłam, że należy co nieco poprawić :mrgreen:
Gdyby istniała u nas jeszcze terminologia przyjęta za dawnych czasów fryzy zaliczałyby się do koni ciepłokrwistych (warmblood). Ale na pewno zimnokrwistymi nie są. Wzrost około 160cm, z tym że aktualnie dąży się do osiągania większego wzrostu. Maść kara bez odmian, posiadają recesywny gen kasztanowatości, który może się ujawnić ale konie o innej maści nie mogą być wpisane do Ksiąg.
Do uszlachetnienia innych ras konie te nie są wykorzystywane- zgodnie z zasadami Księgi Stadnej FPS krzyżowanie z innymi rasami nie jest dozwolone i grozi utratą licencji dla ogiera.
Jeśli ktoś jest zainteresowany zapraszam na stronę internetową poświęconą fryzom.

Galutka 
Debiutant

Wysłany: 2008-04-09, 14:35   Re: Konie fryzyjskie

Jaro napisał/a:
Chciałbym nawiązać kontakt z hodowlą koni fryzyjskich. Znacie jakieś? najlepiej na Dolnym Śląsku... :grin:

Nie tylko znamy, ale i mamy! :mrgreen:
W ramach chwalipięctwa - pierwszy poród w tym roku już za mną - ogierek. Zdjęcia na stronie. :wink:

Jeśli chodzi o wzrost, to prawda jest taka, że dla klaczy minimalny wymagany do wpisu do księgi głównej to 152, jednak dla tytułów Ster czy Model te normy są wyższe (odpowiednio 155 i 158cm), a od ogierów wymaga się na przeglądzie 158 od 3letnich i 160 od 4letnich i starszych.

Śnieżynka 
Debiutant

Wysłany: 2008-07-22, 22:41   

Fryza nie mam ale może kiedyś...
na razie interesuję się tą rasą wirtualnie::)
Dla zainteresowanych wzorzec rasy i różne przepisy hodowlane : http://www.koniefryzyjski..._hodowlane.html

Galutka 
Debiutant

Wysłany: 2008-07-23, 09:08   

Jak to miło się czyta, że ktoś związkową stronkę odwiedza... na prawdę, bardzo przyjemnie mi się zrobiło. :)

Śnieżynka 
Debiutant

Wysłany: 2008-07-23, 18:47   

Dobrze że takie strony istnieją,można się wiele z nich dowiedzieć.Dla mnie,laika w temacie koni fryzyjskich to cenne informacje :smile:

Odpowiedz do tematu