Poprzedni temat «» Następny temat
Bonobo ;)
Autor Wiadomość
Kiwi 
Multichampion
EwrybadyŚwizduGwizdu

Wysłany: 2006-07-27, 20:56   Bonobo ;)

Meine Damen und Herren !
Chcę wam przedstawić najbliższego(??) nam współbratymca (98,4% genów), oto on - Szympans karłowaty zwany Bonobo (Pan paniscus). :mrgreen:

==Krótki rys==
Bonobo sa zdolne do poruszania się w postaci wyprostowanej- moga chodzic tak przez o wiele dłuższy czas niż inne gatunki-, mają matriarchalną i egalitarną strukturę stada oraz dominująca rolę interakcji seksualnych w kontaktach międzyosobniczych.

I własnie ten ostatni aspekt mnie interesuje najbardziej. Ale zanim zajmę się seksualnoscią Bonobo, chcę wam trochę przyblizyć inne cechy tego, jednego z dwóch gatunków szympansa.

==to je moje rzeka== :grin:
Bonobo zamieszkują jedynie lewe (południowe) dorzecze rzeki Kongo. Są gatunkiem zagrożonym, zarówno wskutek utraty terytorium jak i polowań na mięso. Ich liczba na wolnosci to ok. 10 000 ( dane z 12.2004 r.)

===Squad Bonobo===
W odróznieniu od powszechnie występujących zdominowanych przez samców grup, społecznosc Bonobo jest spokojna, matriarchalna, i bardziej egalitarna. Zyją w duzych grupach, gdzie liczy się przede wszystkim harmonia. Pomimo tego, ze samce i samice mają rózne ale równe role, to jednak samice stoją wyżej w hierarchi- synowie swoich wysoko postawionych matek są tym samym liderami wśród samców.
Samice tworza silne więzi między sobą-sojusze, co jest kolejną drogą dzierżenia pałeczki władzy nadm samcami, którzy sa więksi i silniejsi psychiczne.

Tak samo jak u szympansów Pan troglotydes, samice migrują do innych grup w momencie osiągnięcia dojrzałosci płciowej.To eliminuje kazirodztwo, oraz zwiększa zmiennosc genetyczną.

==Zwyczaje: Make love, not war?== :cool:
Bonobo mogą spookojnie "podpisac się" pod hasłem hippisowskim "Make love, not war". Zdecydowanie robią a lot of love :mrgreen: .I co ciekawe "kochają się" ( w tym przypadku słowo kopulacja byłaby zbyt oględnym słowem, o czym sami się przekonacie pozniej), na rózne sposoby. Bonobo sa bardzo kochliwe, sa bardzo czułe, opiekuńcze. Seks w społeczności bonobo wykracza poza rozmnażanie, tak jak to jest w przypadku człowieka. ;) Seks jest dla nich czymś co tworzy więzi, pozwala nabrac energii, i sprawia im przyjemność.

Seks u bonobo spełnia bardzo ważną rolę. Przewija się przez każdy aspekt dnia bonobo. Jego główną funkcja jest utrzymanie grupy razem, w spokojnym partnerskim klimacie. Służy do powitań, rozwiązywania konfliktów i "pokonfliktowego" godzenia się, a takze jako przywilej udzielany przez samice w zamian za pozywienie( nasuwa to skojarzenie z prostytucją). ;)

Oprócz kontaktów heteroseksualnych, zarówno samice jak i samce spotykaja się w grupach homoseksualnych, a nawet uprawiają seks-grupowy. Najczęsciej spotykane są kontakty damsko-damskie, praktykują też ocieractwo genitalne ( in english "GG-rubbing", w języku Mongandu: hoka-hoka). ALe występuje też ocieractwo genitalne miedzy dwoma samcami ( in english: "penis-fencing"-moje wolne tłumaczenie: penisowa szermierka). Inaczej niż u innych człekokształtnych, bonobo kochają się przeważnie twarzą w twarz, tak by móc spogladać w oczy sobie nawzajem. :shock:

Kiedy dwie grupy bonobo się spotkają w lesie, zamiast walczyć, "seksią" się ile wlezie-każdy z każdym- i wymieniaja miedzy soba jedzenie. Praktycznie rzecz biorąc kazdy zaistniały konflikt jest łagodzony, lub zażegnywany przez seks.

Tak jak kobiety, samice bonobo, są "dostępne" :cool: przez cały okres cyklu( może własnie dzięki temu samce bonobo są wyzbyte agresji, inaczej niż jak to ejst u Pan troglotydes, lub homo sapiens, gdzie taka ogolno dostępna samica wrecz powoduje eskalację agresywnych zachowań). Szympansy (Pan troglotydes), kopulują tylko wtedy kiedy samica przechodzi owulację. U szympansów samce staja się takimi "macho" , prężą się, i wyginają by zaimponowac samicy, która i tak nie ma nic do gadania. U bonobo rzecz wyglada troszkę inaczej.... Najpierw "pytają" przez pokazywanie siebie w sposób przekonujacy(" popatrz jaki świetny ze mnie Bonobo.") ale nie agresywny- oferując jedzenie lub składając inne propozycje, a samice bonobo mają przywilej odmówić (" Nie stary, za bardzo zwiędły jesteś") .

Cmok Cmok. :razz:
Bonobo są jedynymi poza człowiekiem przedstawicielami naczelnych, u których mozna zaobserwować pocałunki " z języczkiem".

:!: Nalezy pamiętac, ze seks w przypadku bonobo, nie do końca jest tym samym co w przypadku człowieka. Powinien on być bardziej rozumiany jako aspekt kulturowy bonobo. Jednkaże, takie zachowanie nasuwa wiele pytań o pochodzenie człowieka....

Oczywiście to jest tylko częśc zwyczajów bonobo, następne przybliżę wam w niedalekiej przyszłości, oczywiscie jeśli będziecie chcieli....;)

Zachęcam ponownie do pisania odcinków Cyklu:" Z igły widły".

Wszelkie sugestie mile widziane.
Pozdraawiam ( cięzko mi was pozdrowić na sposób bonobo- ach ta odległość-muszę poprzestac na rutynie),
Kiwson

Kiwi 
Multichampion
EwrybadyŚwizduGwizdu

Wysłany: 2006-07-27, 21:27   

Dodaję fotki :
są kapitalne ;) Yeah.

bonobo-sex.gif
Plik ściągnięto 55538 raz(y) 70,46 KB

bonobosex.jpg
Plik ściągnięto 2120 raz(y) 35,71 KB

Kiwi 
Multichampion
EwrybadyŚwizduGwizdu

Wysłany: 2006-07-27, 21:29   

A dodam jeszcze jedno.....
drugie : większy hardcore
pierwsze : z trzymanką...;)

19980514-bonobosex1.jpg
Plik ściągnięto 55530 raz(y) 6,83 KB

bonobos-sexual.jpg
Plik ściągnięto 1887 raz(y) 51,91 KB

Kiwi 
Multichampion
EwrybadyŚwizduGwizdu

Wysłany: 2006-07-27, 21:40   

All by myself.....

bonobo.jpg
Plik ściągnięto 55528 raz(y) 9,54 KB

Kiwi 
Multichampion
EwrybadyŚwizduGwizdu

Wysłany: 2006-07-29, 12:50   

Ehhm....mam jeszcze jedno foto.... na, którym doskonale przestawione jest "GG-rubbing" ..hmm...i zastanawiam się czy mam je dołaczyć...
Co myślicie? NIe będzie wam przeszkadzać jeszcze jedno foto z "let's talk aabout sex" w wykonaniu Bobono? :mrgreen:

Kulawy Waran 
Multichampion
Varanus komodoensis

Wysłany: 2006-07-29, 21:23   

Kiwi - moze da sie je ukryc? :)

Aktywny w dzień, a noc spędza w wygrzebanych przez siebie norach. Poluje z zasadzki, do upatrzonej zdobyczy zakrada się atakując zawsze od tyłu i próbuje powalić ofiarę potężnym ogonem.

Kiwi 
Multichampion
EwrybadyŚwizduGwizdu

Wysłany: 2006-07-29, 22:21   

Kiepsko....musialabym zastosować tzw " zamglenie obrazu"....no to nie będzie.

kaczy qper 
Debiutant

Wysłany: 2007-08-20, 19:32   

rozumiem, że zdjęcia są obrazem matriarchalnego ustroju społecznego Bonobończyków, egalitaryzmu nie widze...

co jeszcze mój upośledzony konstrukt aparatu percepcji zdołał wyłapać?
przecież na tych zdjęciach cudownie widać jak niby z pączka rozwija się kwiat subtelnego kobiecego wdzięku!
(it's evolution baby! jak śpiewał pewien śpiewak)

padł na mnie blady strach...

Kiwi 
Multichampion
EwrybadyŚwizduGwizdu

Wysłany: 2007-08-20, 19:50   

strach ? kaczy wielka pruderia przez ciebie przemawia... nieładnie. :cool:

Odpowiedz do tematu