Poprzedni temat «» Następny temat
Ciekawostki : Kiwi ;)
Autor Wiadomość
Kiwi 
Multichampion
EwrybadyŚwizduGwizdu

Wysłany: 2006-07-27, 18:18   Ciekawostki : Kiwi ;)

NIe wiem czy to najlepsze miejsce do umiejscowienia mojego wywodu, ale lepszego nie znalazłam ( Admin to jest przytyk do ciebie-rozszerz tematykę ).

Z racji poszerzania naszej wiedzy o gatunkach dziwnych, tajemniczych, fascynujących, tych o których w ferworze dnia codziennego nie pamiętamy, postanowiłam zachęcić was do pisania o tym. Zaczynam w dziale "ptaki", ale nie ograniczajmy się tylko do naszych latających przyjaciół w przestworzach... :!:
Piszmy zatem o ciekawostkach, rzeczach charakterystycznych dla danego zwierzaka, dotyczących zarówno zwyczajów, anatomii, fizjologii, i wszystkiego co wam przyjdzie na myśl-a co wyda wam się ciekawe i często "niedostrzegane". W końcu jesteśmy na forum weterynaryjnym, co nie znaczy, ze musimy zajmowac się tylko chorobami, pielęgnacja, zywieniem itp. Jesteśmy pomocnikami i przyjaciółmi zwierząt, przyrodnikami, i powinniśmy wiedzieć o nich jak najwiecej, nie ograniczając się tylko do naszych "domowych" gatunków.

Sądzę, że warto coś takiego rozpocząć. Ja postanowiłam zacząć od, nomen omen, Kiwi.

Ot znalazłam parę ciekawostek, na temat tego zagrożonego-enigmatycznego symbolu Nowej Zelandii, ktory bardziej swoimi cechami upodabnia się do ssaka niż do ptaka, moze dlatego ze Nowa Zelandia jest mocno ograniczona w zasobach naszych ssących współbratymców. ;)

1. Kiwi, jest jedynym ptakiem na świecie który ma zewnętrzne nozdrza na końcu swojego dzióbka. W pewnej mierze na pewno zawdzięcza temu, drugi po Kondorze, najlepszy ptasi węch.
W nocy można usłyszeć jak Kiwi chodzi po lesie i węszy. (sniff-sniff). Kiedy wyczują zagrożenie uciekają tak daleko dopóki ich wystawiony do góry dziób nie poczuje, ze zagrożenie odeszło.
2. Słuch Kiwi, jest również bardzo dobrze rozwinięty. Jego uszy są duże i widoczne. Kiwi czesto przekrzywia głowę by skierowac swoje uszy na źródło dzwięku.
3. Szkielet Kiwi różni się od szkieletu innych ptaków. Nierozwinięte mięsnie skrzydeł, nadają ciały kształt stożka, zakończonego silną szyją i małą głową.
Kości, dzięki temu ,ze nie lata, nie muszą być "super-lekkie".Wskutek czego, nie są pneumatyczne, ale wypełnione szpikiem. To powoduje, ze nogi Kiwi są mocne i muskularne-stanowią 1/3 masy całego Kiwi.
Kiwi posiada 4 palce.
4. Temperatura ciała Kiwi jest niższa niż u większosci ptaków ( 39' -42'C). temperatura Kiwi waha się w granicach: 37'-38'C.
5. Samice Kiwi mają obydwa(!) funkcjonujace jajniki.
6. Kiwi nie budują gniazd, ale nory jak np. borsuk.
7. Ich upierzenie jest kudłate i włosopodobne. Kiwi posiada podobne jak u kotów-wąsy, umiejscowione na głowie oraz naokoło dzioba.

Następne ciekawostki, tym razem o zwyczajach Kiwi ( i nie mam tu na mysli siebie), już wkrótce. ;)

(wszelkie poprawki, spostrzeżenia jak najbardziej mile widziane)

Kiwi4.jpg
Plik ściągnięto 15345 raz(y) 7,16 KB

Lilith 
Bywalec

Wysłany: 2006-11-28, 16:12   

Całkiem przyzwoity artykulik i w ogóle niezły pomysł n napisanie czegoś takiego :smile: Chciałabym kiedyś zobaczyć węszącego ptaka :razz:

Jaro 
Bywalec

Wysłany: 2006-11-28, 22:06   

Hmmmm... przyznaję Ci rację Lilith, artykuł Kiwi o kiwi jest interesujący, ten świat przyrody jest pełen niesamowitych tajemnic (!?!) ciekawe czy kiwi jak śpi to stoi i się kiwa... :neutral: :smile:

Pozdrówki dla KIWI i ciekawych świata zwierzęcego forumowiczów.... :cool:

Kiwi 
Multichampion
EwrybadyŚwizduGwizdu

Wysłany: 2006-11-28, 23:22   

Heh, zatem trzeba rozwinąc cykl "Opowieści z Norki" i pisac dalej o róznych dziwactwach-NIEdziwactwach.. Czas zatem napisac coś o zwyczajach kiwi-skoro obiecałam. Oby mi "czas" pozwolił by stało się to jak najszybciej..

:mrgreen:

Jaro 
Bywalec

Wysłany: 2006-11-29, 07:28   

Hehe, czyli już coś niecoś wiemy, że w zwyczaju Kiwi może być "brak czasu spowodowany pracowitością"... hmmmm... czekamy, czekamy... :mrgreen:

Odpowiedz do tematu