Poprzedni temat «» Następny temat
Kanibalizm ;/
Autor Wiadomość
DoDa 
Debiutant
omc. omc. (an) :)

Wysłany: 2007-08-25, 17:48   Kanibalizm ;/

Dlaczego chomicze matki zjadają swoje młode ? Jak temu zapobiec ? Czy istnieje ryzyko, że matka zje dziecko, które będzie miało już np. 7-10 dni ?

natalka85 
Bywalec

Wysłany: 2007-08-25, 22:17   

slyszalam ze kiedy je sie dotyka jak sa malutkie,wtedy matka czuje nasz zapach i moze je zjesc,chociaz nie sprawdza sie to we wszystkich przypadkach

Kiwi 
Multichampion
EwrybadyŚwizduGwizdu

Wysłany: 2007-08-26, 22:53   

Chomicze matki przeważnie zjadają swoje młode, gdy nie są w stanie wykarmić wszystkich - np w sytuacji gdy jest dużo innych chomików..lub gdy razem z nią przebywa w klatce inna matka , często to właśnie przez ta drugą są młode zjadane..
Po 7-10 dniach nie zdarza się raczej by młode zostało zjedzone, chyba ze jest słabe.... Moje chomiki raz skonsumowały takie 10dniowego małego...ale od poczatku był bardzo słaby, i przede wszystkim nie odizolowałam drugiej matki i samców... co niestety było w tym przypadku błędem.

Co do dotykania młodych, to polemizowałabym....ja często młode dotykam, nawet jak są jeszcze nie "opierzone"...i matka ich nie zjada...ale u mnie jest wieczna porodówka, tak więc matki mają dużo stycznosci z moim zapachem..i sa przyzwyczajone...

Charlie 
Bywalec

Wysłany: 2007-08-27, 11:56   

Problemem tak jak pisała Kiwi może być duża ilość młodych, słabe młode, ale także mogą być to niedobory żywieniowe u matki. Musisz pamiętać, że zarówno w czasie ciązy oraz karmienia Twój chomik (a także każde inne zwierzę) traci cenne składniki odżywcze na rzecz dzieci. Należy więc po pierwsze dawać mu więcej jedzenia, a po drugie wprowadzić pokarm lepszej jakości, który pokryje wszystkie potrzeby zarówno dzieciaczków jak i matki.

Kolejną przyczyną zjadania młodych może być stres oraz niedojrzałość matki. Często pierworódki zjadają swoje młode.

Robina 
Debiutant

Wysłany: 2017-11-01, 23:10   

U mnie młode były pożerane tylko, gdy było ich naprawdę dużo. Przy mniejszych miotach już nie. Więc to zgadzało by się z tym, co wskazali przedmówcy.

Odpowiedz do tematu