Poprzedni temat «» Następny temat
czipowany pies- ze schroniska -rejestracja !
Autor Wiadomość
adria 
Debiutant

Wysłany: 2014-12-11, 22:17   czipowany pies- ze schroniska -rejestracja !

Witam!

W sierpniu tego roku adoptowalam ze schroniska we Wroclawiu psiaka.
Misiek jest terierem z wygladu i z charakteru. Podczas adopcji poinformowano mnie o tym, ze Misiek jak kazdy psiak i kociak, ktory tam jest posiada czip i wydano mi wszelkie dokumenty z tym zwiazane.
W ostatnich dniach postanowilam go w koncu zarejestrowac w miedzynarodowej bazie zwierzat. Okazalo sie, ze nie moge zarejestrowac mojego Miska poniewaz nr jego czipa rozpoczyna sie od liczby 900- co podobno oznacza ze czip pochodzi z ¨nie legalnego¨ zrodla ...
Naczytalam sie roznych dziwnych rzeczy, ze nic kompletnie z tego nie rozumiem...
Czy jest mozliwe by ktos wyjasnil mi o co w tym wszystkim chodzi ?

Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam! :oops:

ojeja 
Bywalec

Wysłany: 2014-12-13, 18:37   

a próbowałaś go rejestrować i dostałaś informację o niemożności rejestracji, czy tylko przeczytałaś?

Artur 
Multichampion
Lekarz weterynarii

Wysłany: 2014-12-14, 10:27   

Sprawa wygląda tak ( sam osobiście ok 3 miesiące temu badałem tą sprawę i kontaktowałem się ze śląską izbą lek-wet

Śląska izba lek-wet wydała negatywną opinię o tych czipach zaczynających sie od 900...
Podobno tez na łamach "Życia weterynaryjnego" ale tego nie czytałem.
Czipy z tą numeracją są według przepisów unijnych zarezerwowane dla krajów "trzecich" (Laos, Tajwan...) to tak jak ze specyfikacją tablic rejestracyjnych i w każdym państwie są inne.
W odpowiedzi na takie stanowisko Izby postraszono ich adwokatem :

http://www.izbawetkatowic...lnosci&Itemid=2

Dowiedziałem się, że w takiej sytuacji Śląska izba nie ma prawa (swoboda działalności gospodarczej)
zabraniać sprowadzania i rozprowadzania tych czipów.
Inna sprawa, że tak jak wspomniałaś bazy internetowe zwierząt czipowanych (te które znam) nie pozwalają na rejestracje psów z tym 900... numerem

Klasyczny PAT.
A wszystko dla tego , że jest luka w prawie i mikroczipy mogą być sprowadzane i przebiły się dzięki dużo niższej cenie...

PS.
W przypadku gdybyś chciała zamienić ten czip na właściwy, należałoby u lekarza weterynarii usunąć ten zły chirurgicznie.
Odesłać paszport do Małopolskiej izby lek-wet i wypisać nowy z właściwym numerem.

ojeja 
Bywalec

Wysłany: 2014-12-14, 10:44   

moje psy są zaczipowane czipami 900...... i są zarejestrowane w kilku bazach. I nigdy nie miałam żadnego problemu podczas rejestracji, ani żadnej informacji że to są jakieś "lewe" czipy i dlatego nie mogę ich (psów) zarejestrować

Artur 
Multichampion
Lekarz weterynarii

Wysłany: 2014-12-14, 11:10   

Tak jak pisałem, nie ma spójnej, jednoznacznej opinii i decyzji na ten temat.
Jedne przepisy sa w opozycji do drugich.
ojeja , czy Twoje psy mają też paszporty i są wpisane do tego rejestru?
http://www.vetpol.org.pl/paszporty

Ciekaw jestem czy krajowa izba akceptuje paszporty z takimi mikroczipami...

ojeja 
Bywalec

Wysłany: 2014-12-14, 12:49   

nie, nie mają paszportów, ponieważ ja nie podróżuję poza granicę kraju. A mam zarejestrowane na save-animal, dogid i w jeszcze jakiejs bazie, ale w obecnej chwili nie pamiętam.

adria 
Debiutant

Wysłany: 2014-12-14, 16:28   

moj Misiek tez nie ma paszportu. Ja nie robilam mu paszportu a ze schroniska tez nie dostalam tylko naklejki z nr czipu i ¨ksiazeczke zdrowia¨.

ojeja na pewno zajrze na te strony z bazami .

Artur dzieki za wyczerpujaca i rzeczowa odpowiedz. Co do wymiany czipa to nie bardzo chcialabym narazac Miska na ¨krojenie¨ i bolesne leczenie bo ktos mu wszczepil nie taki czip jak potrzeba.

Ciekawa tylko jestem czy schronisko urzywa takich czipow [?] Bo nie sadze ze pies ktory byl tam dwa razy ( pierwszy raz znaleziony drugi raz oddany przez ludzi, ktorzy go adoptowali) byl wczesniej zaczipowany...

Artur 
Multichampion
Lekarz weterynarii

Wysłany: 2014-12-14, 20:07   

Hmmm... z tym save-animal to zaskoczenie bo właśnie tam mi zablokowało wpis psa, którego miałem wpisać klientowi grzecznościowo (dostał psa już zaczipowanego)
Co do stosowania tego typu mikroczipów spotkałem się już wiele razy ze zwierzakami które miały je podane w schronisku dla bezdomnych zwierząt.

W związku z tym iż zmieniają się przepisy dotyczące wypisywania paszportów. Od nowego roku wydający paszport lekarz weterynarii będzie musiał w odpowiednim miejscu wpisać w nim swoje dane osobowe...

W związku z niejasnością dotyczącą tych mikroczipów (wolno/ nie wolno stosować)
Postanowiłem napisać w tej sprawie do Śląskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej aby przedstawiła swoje jednoznaczne stanowisko w tej sprawie.
A także żeby określiła, czy zamierza w jakiś sposób nadzorować obrót mikroczipami (moim zdaniem produktami leczniczymi) np w internecie bez stosownego zezwolenie (np prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii)

Dochodzi bowiem do sytuacji, że hodowcy, osoby przypadkowe, członkowie stowarzyszeń hodowlanych, "handlarze" zwierzętami czipują psiaki bez stosownej wiedzy prawnej i medycznej.

Robi ktoś w domu zastrzyki swoim psiakom czymś kupionym na allegro ?
I jak sprawdza skuteczną implantację nie posiadając czytnika elektronicznego ?

ojeja 
Bywalec

Wysłany: 2014-12-14, 21:51   

nie wiem jak to jest z tymi czipami. Ja mam psy z czipami schroniskowymi, i jak pisałam nie miałam żednej trudności z rejestracją. A wydaje mi się, że bądź co bądź schronisko raczej nie robiło by i nie robi przekrętów z czipami, tylko sprowadza je z pewnego źródła (no chyba że to jakieś "lewe" schronisko). Poza tym są u nas akcje darmowego czipowania w ramach jakichś imprez (np. organizowany co roku "Marsz azylanta"), gdzie psy i koty czipuje weterynarz schroniskowy oddelegowany na taką imprezę

albina 
Debiutant

Wysłany: 2015-02-05, 11:05   

Owszem, Safe nie rejestruje kodów innych niż zaczynające się od 616 ale istnieją bazy, które bez problemu rejestrują wszystkie numery, (np CDBZOE)- do tego za dużo niższą opłatą. o do bitwy o 900 to na ten temat powstało już sto opinii i od dawna wiadomym jest, że chipy posiadające ten typ numeru są tak samo legalne, jak te z 616.

Artur 
Multichampion
Lekarz weterynarii

Wysłany: 2015-02-05, 15:17   

Jeśli CDBZOE uznaje czipy z nr 900 z niższą opłatą, to i tak są srasznie drodzy, bo w Safe animal Lekarze robią to za darmo.

Jeśi zaś chodzi o "oczywistą legalność " tych mikroczipów, to sama Śląska Izba Lekarsko-Weterynaryjna opowiedziała się wręcz przeciwnie.

Nie są jednak one produktem medycznym (o zgrozo) w związku z tym nie ma jak zakazać ich stosowania...

Nie medyczne to znaczy, że oficjalnie każdy może sobie sprowadzić taie mkroczipy np z Taiwanu i sprzedawać je w swoim sklepie z warzywami.
Każdy też może bez stosownych dokumentów i uprawnień zakupić taki mikroczip i zrobić z nim co u się żywnie podoba (w domyśle zakłuć swojego pupila)

Odpowiedz do tematu