Poprzedni temat «» Następny temat
Jak nakłonić kota, żeby więcej pił?
Autor Wiadomość
bungula 
Bywalec

Wysłany: 2012-06-15, 11:59   Jak nakłonić kota, żeby więcej pił?

Jakieś 10 dni temu byłam z moją 3,5 letnią kotką na corocznym profilaktycznym przeglądzie weterynaryjnym. Kicia miedzy innym miała zrobione badania krwi, morfologie i biochemię. Z wyników okazało się, że poziom kreatyniny jest dokładnie na górnej granicy normy i hematokryt jest podwyższony, mocznik w granicach normy. Nasza pani weterynarz zaleciła, żeby kotka więcej piła i tu się pojawia problem :???: Jak nakłonić kota do picia? Fontanna, jest fajna, żeby na nią popatrzeć, ale nie pić. Porozstawiane miseczki ze świeżą wodą po całym mieszkaniu nie wzbudzają żadnego zainteresowania. Wypróbowywałam już Nałęczowianke, Staropolankę, wodę Żywiec, mleczko dla kotów Whiskas po krótkim czasie kotce się znudziło podobnie jak rosół. Wodę w jedzeniu też nie bardzo można przemycać, bo kotka odchodzi od miseczki, gdy do mokrej karmy dolana jest woda. Próbowałam nawet wody z cytryną, ale tylko została obwąchana. Co jeszcze można wymyślić? Może ktoś ma jeszcze jakiś pomysł?

Marwet 
Multichampion
Lekarz weterynarii

Wysłany: 2012-06-15, 15:54   

spróbuj rozstawić naczynia o rożnym kształcie, moja kotka np pije wodę z konewki ;-) może tez chcieć pić kąpiącą wodę z kranu spróbuj nie dokręcić kranu i zobaczyć czy kota to zainteresuje. Można tez spróbować podać karmę stymulująca pragnienie np royala urinary s/olub tp. weterynarz na miejscu ci doradzi
_________
Marwet, dermatologia weterynaryjna.

Mania 
Multichampion
Lekarz weterynarii

Wysłany: 2012-06-16, 07:28   

Witam,
proszę wykonać badanie moczu.
Bez zmierzenia gęstości moczu nie da się stwierdzić czy wspomniane wyniki są spowodowane tym że kotka za mało pije, czy zaburzeniami w funkcjonowaniu nerek.
Proszę nie podawać kotu do picia wody mineralnej, gdyż może to doprowadzić do rozwoju kamicy moczowej.
Czym Pani karmi kotkę?
Jaki był poziom białka całkowitego w badaniach krwi?
Pozdrawiam

bungula 
Bywalec

Wysłany: 2012-06-19, 09:43   

Marwet napisał/a:
spróbuj rozstawić naczynia o rożnym kształcie

Porozstawiałam, ale na razie 0 zainteresowania. Kapiący kran podobnie jak fontanna jest do patrzenia nie do picia.
Marwet napisał/a:
Można tez spróbować podać karmę stymulująca pragnienie np royala urinary s/olub tp. weterynarz na miejscu ci doradzi

Pola już jakiś czas jadła tę karmę, ale się jej znudziła.
Z moją kotką jest ten problem, że lubi często zmieniać smaki. Mam ją od 2 lat, zaadoptowałam ją z Fundacji dla zwierząt w wieku 1,5 roku. Pola została znaleziona na ulicy. Prawdopodobnie, (ja sobie to tak tłumaczę) próbowanie różnych nowych smaków ułatwiało jej znalezienie czegoś do jedzenia i tym samym przeżycie. Teraz to przyzwyczajenie nadal pozostało. Najczęściej je mokrą karmę Hills c/d w saszetkach, suchą karmę Hills c/d. Kiedy zaczyna grymasić przy jedzeniu na 1-2 dni zmieniam jej dietę podając gotowanego kurczaka w rosole lub kurczaka w galaretce z krewetkami firmy Gimpat ewentualnie karmę Almo Natural z indykiem lub kaczką. Po takiej zmianie kotka chętnie wraca do karmy Hills'a.
Mania napisał/a:
Proszę nie podawać kotu do picia wody mineralnej

No tak i bądź tu człowieku mądry, co lekarz to inna opinia :roll: . Nasza pani weterynarz twierdzi, że mogą być nawet wody naturalnie mineralizowanie, jak woda Jan, spotkałam się już w necie z opinią, że woda Żywiec jak najbardziej, a tu, że nie podawać. Z tego wnioskuję, że tak naprawdę to nikt nie udowodnił jeszcze jednoznacznie, co jest przyczyną kamicy u kotów, dlatego, co lekarz to inne zdanie. :idea:
Wyniki badania krwi:

mam nadzieję, że skan jest czytelny.
Wyniki badania moczu (ze względu na bardzo jasny druk i nieczytelność skanu, przepisałam)
GLU negative
BIL negative
KET negative
SG 1.025
BLD negative
pH 6.5
PRO* 3+
UBG 3.2 umol/L
NIT negative
LEU negative
W osadach, nasza pani weterynarz, stwierdziła, że nie ma kryształów, ale są nieliczne bardzo żywotne bakterie.
Próbka moczu była świeża i dostarczona do badania w ciągu 1/2 godziny od pobrania.
Co Państwo myślą o tych wynikach?

Marwet 
Multichampion
Lekarz weterynarii

Wysłany: 2012-06-20, 01:05   

całkiem dobre wyniki mocznik ok kreatynina alko ok albo trochę tylko podniesiona (można aby podane normy dla aparatu by w pełni ocenić) Co do bakterii w moczu by zrobić badanie pod tym kontem mocz niestety musi być pobrany przez cewnikowanie
_________
Marwet, dermatologia weterynaryjna.

Hania 
Multichampion
Lekarz weterynarii

Wysłany: 2012-06-20, 08:12   

Poczytaj o różnicach między wodami źródlanymi a mineralnymi.

bungula 
Bywalec

Wysłany: 2012-06-20, 09:26   

Marwet napisał/a:
(można aby podane normy dla aparatu by w pełni ocenić)

Niestety to wszystkie wyniki jakie dostałam. Nasza pani weterynarz powiedziała, że kicia jest zdrowa, ale powinna więcej pić, więc usiłuję ją zachęcić, ale z marnym skutkiem.
Na kocim forum ktoś podał mi taki link http://www.fressnapf.de/s...ser-fuer-katzen
Jest to woda mineralna z tauryną. Zastanawiam się, czy tauryna ma jakiś smak bądź zapach. Może powinnam kupić taurynę w proszku i rozpuszczać ją w wodzie? Czy to by zachęciło Polę do picia?, a jeżeli tak, to jaką ilość tauryny należałoby rozpuszczać np w 100ml wody?, żeby nie przesadzić z dawką, bo tauryna jest już w karmie. Jaka jest dopuszczalna dobowa dawka tauryny dla kota?
Hania napisał/a:
Poczytaj o różnicach między wodami źródlanymi a mineralnymi.

Nie bardzo widzę różnicę, minerały to minerały i nic więcej, może być ich jedynie różna ilość. Np. wodorowęglan sodu to zawsze wodorowęglan sodu niezależnie skąd pochodzi, czy jest w wodzie pobieranej bezpośrednio ze źródła, czy jest dodany do wody w procesie technologicznym. Ważna jest ilość, dlatego według mnie, cała dyskusja na temat wyższości wód źródlanych nad wodami mineralnymi bądź odwrotnie to trochę ściema, jak to teraz mówią młodzi :wink: . Proszę się nie obrazić, ale wolałabym jakieś twórcze pomysły dotyczące tego, jak nakłonić kota do picia nie używając przymusu, bo tego nie jestem wstanie wykonać i uważam to za kompletnie bezsensowne.

Mania 
Multichampion
Lekarz weterynarii

Wysłany: 2012-06-20, 16:27   

Dlaczego właściwie kotka dostaje karmę c/d (miała jakieś problemy z zapaleniem pęcherza, kamicą itd.)?
Wody mineralne różnią się od źródlanych nie technologią produkcji, ale wyższym stopniem zmineralizowania ( są ścisłe normy, co możemy uznać za wodę źródlaną, a co jest mineralną - tu jest jeszcze podział na "stopnie" zmineralizowania).
Wody źródlane (np. wspomniany Żywiec) mogą być podawane kotom, po mineralnych zwiększa się ryzyko rozwoju kamicy (karmy dla kotów mają specjalnie stosunkowo niski poziom np. magnezu, bo ten gatunek ma skłonność do zagęszczania moczu i rozwoju kamieni moczowych). Woda Jana to woda lecznicza i faktycznie spotkałam się z tym, że niektórzy stosowali ją u kotów z kamicą (działa min. moczopędnie)- ja nie mam doświadczeń.
Co do ww. wody dla kotów z tauryną, to proszę zauważyć, że producent deklaruje obniżony poziom magnezu ("ludzkie" wody mineralne mają go zwykle dużo).
Cytat:
Zastanawiam się, czy tauryna ma jakiś smak bądź zapach

Jeśli wierzyć dietetykom smak jest wyjątkowo paskudny (ponoć z tego powodu wszystkie napoje "energetyzujące" dla ludzi z tauryną mają intensywny smak).
Ja nie specjalnie widzą sens dodatkowego uzupełniania tauryny, zakładając , że kot jest na gotowej karmie.
Mnie w wynikach martwią dwie rzeczy:
-> białko na +++ (może świadczyć o zapaleniu dróg moczowych lub nieprawidłowej pracy nerek),
-> ciężar właściwy moczu (czy mocz i krew były badane w tym samym czasie?) który jest w dolnej normie - a zakładając, że podwyższenie hematokrytu i ilości czerwonych krwinek, jest spowodowane odwodnieniem (brakuje nam jeszcze poziomu białka całkowitego, aby się upewnić) organizm powinien się przed odwodnieniem bronić zagęszczając mocz (przy odwodnieniu ciężar powinien być w górnej normie lub powyżej).
Jeśli problemem są nerki, które nie zagęszczają moczu jak należy, to zwiększone pobieranie wody dużo nie zmieni.
Moim zdaniem powinno się wykonać badanie moczu z dokładną oceną osadu oraz ilościowym określeniem ilości białka i kreatyniny w moczu.
W badaniu krwi przydałoby się jeszcze oznaczenie poziomu białka całkowitego, albumin i jonogramu.
Dobrym, choć trudnym do wykonania, pomysłem było by zmierzenie ile płynu kotka przyjmuje dziennie, lub jaką ilość moczu oddaje.
Co do zachęcania do picia, niektóre koty bardzo sobie chwalą
piwo dla psów i kotów (które oczywiście z ludzkim piwem łączy tylko nazwa)
Pozdrawiam

bungula 
Bywalec

Wysłany: 2012-06-21, 09:25   

Cytat:
Dlaczego właściwie kotka dostaje karmę c/d (miała jakieś problemy z zapaleniem pęcherza, kamicą itd.)?

Przepraszam, zapomniałam wspomnieć, że kotka kiedy do mnie trafiła miała zapalenie pęcherza, które prawie dokładnie po roku się powtórzyło, czyli powtórka była jakiś rok temu. W trakcie leczenia Pola jadła suchą karmę Royal Canin Urinary (z niebieskim paskiem) przez miesiąc, potem miałyśmy przejść na RC Urinary S/O (z zielonym paskiem). W badanych mikroskopowych moczu nasza pani weterynarz ani razu nie wykryła kryształków. Ponieważ był też incydent z zatrzymaniem moczu na 24 godziny w zeszłym roku, zalecono nam przejście na mokrą karmę RC Urinary S/O. Kotka niestety odmówiła jedzenia tej karmy, dlatego przeszłyśmy na Hills c/d, którą Pola je, ale tak jak pisałam wcześniej muszę, do czasu do czasu zmieniać jej smak.
Cytat:
Jeśli wierzyć dietetykom smak jest wyjątkowo paskudny (ponoć z tego powodu wszystkie napoje "energetyzujące" dla ludzi z tauryną mają intensywny smak).
Ja nie specjalnie widzą sens dodatkowego uzupełniania tauryny, zakładając , że kot jest na gotowej karmie.

Dlatego nie chciałabym przesadzić z tą tauryną, bo prawdopodobnie, jak zresztą ze wszystkim, co za dużo to nie zdrowo. Ale skoro kotom smakuje taka woda, to może w takim razie filtrować wodę np. przez filtr Brita i do tego dodawać taurynę, tylko ile? Mam możliwość odważenia bardzo dokładnej dawki z dokładnością do 0,1mg. Podaję kotce Vetoskin, preparat pachnie witaminą B, dla ludzi smak obrzydliwy, a kotka zlizuje z palca, zawartość kapsułki, z wyraźną przyjemnością.
Cytat:
czy mocz i krew były badane w tym samym czasie?

Nie, mocz był badany mniej więcej 5 dni później, nie łatwo jest złapać świeżą próbkę moczu, która będzie wiarygodna.
Cytat:
Moim zdaniem powinno się wykonać badanie moczu z dokładną oceną osadu oraz ilościowym określeniem ilości białka i kreatyniny w moczu.
W badaniu krwi przydałoby się jeszcze oznaczenie poziomu białka całkowitego, albumin i jonogramu.

Czy takie badania należy wykonać w specjalistycznym laboratorium dla zwierząt, czy można w ludzkim laboratorium? Nasza lecznica jest dość mała i obawiam się, że tak dokładne badania nie będą możliwe.
Cytat:
Dobrym, choć trudnym do wykonania, pomysłem było by zmierzenie ile płynu kotka przyjmuje dziennie, lub jaką ilość moczu oddaje.

Ile wypija?, to akurat nie jest takie trudne. Zaczęłam na to zwracać uwagę, kotka wypija ok. 40-50 ml płynu dziennie. Siusia przeważnie raz na dobę, czasem dwa. Ile?, tego na razie nie zmierzyłam. Spróbuję to piwo :smile:

Mania 
Multichampion
Lekarz weterynarii

Wysłany: 2012-06-21, 09:47   

Badanie można wykonać w ludzkim laboratorium (trzeba wykonać badanie ogólne + pomiar kreatyniny w moczu).
Ile kotka waży?

bungula 
Bywalec

Wysłany: 2012-06-21, 10:12   

Kicia waży 3,85 kg.

dejwidu 
Debiutant

Wysłany: 2014-07-09, 18:08   

U mnie zadziałało poidełko.

Piją więcej o około 100%.

bungula 
Bywalec

Wysłany: 2014-07-10, 12:33   

Jakie poidełko? takie jak dla królików? Próbowałam nie wzbudza zainteresowania :neutral:

Odpowiedz do tematu